środa, 26 października 2016

Kelly Jones - DZIEWCZYNA, KTÓRA SŁYSZAŁA KOLORY

Kelly Jones - DZIEWCZYNA, KTÓRA SŁYSZAŁA KOLORY


Dla jednych przekleństwo, dla innych błogosławieństwo -Widzieć dźwięki, słyszeć barwy...

Lauren O`Farrell poszukuje bezcennych obrazów, które zaginęły podczas II Wojny Światowej. Dociera pod dach staruszki, która skrywała wiele ciekawych historii. Popijając herbatę podaną w wytwornej porcelanie poznaje wątki istotne dla zrozumienia przeszłości Hanny. 
Hanna jako młoda panienka przybyła do Monachium we wrześniu 1900 roku. Opuściła dom nic nie mówiąc nikomu. Ojciec ożenił się powtórnie, macocha źle ją traktowała. Wiele się nie zastanawiając Hanna zabrawszy kilka rzeczy ruszyła do Monachium, gdzie jej siostra Kathe pracowała u Herr Mosesa Fleischmanna jako kucharka. Początkowo zaniepokojona ucieczką młodszej siostry zdecydowała pomóc jej w znalezieniu pracy. Podjęła pracę pokojówki, ale szybko stała się usługującą schorowanej młodej Frau Fleischmann. Krzątając się po domu podziwiała obrazy, które pojawiały się na ścianach - jedne pozostawały na nieco dłużej, inne już po kilku dniach zostawały zastępowane nowymi dziełami. Herr Moses dostrzegł zainteresowania Hanny i zaproponował młodej dziewczynie pracę w jego galerii. Hanna Schmid to Hanna Fleischmann - odkryła tę informację w 2009 roku Lauren, która słuchała opowieści Isabelli o sławnych malarzach, a także jej matce Hannie, która słyszała kolory, a dźwięki potrafiła określić barwami. Każdy dźwięk odpowiadał innej barwie, która miała wiele odcieni - tę tajemnicę poznała Frau Fleischmann, gdy uczyła młodą dziewczynę grać na pianinie... Po śmierci chlebodawczyni Hanny jej życie znacznie się zmieniło. Hanna pracowała jako marszand - zajmowała się sprzedażą obrazów, promowaniem dzieł malarzy...

Cytat:
"Synestezja oznacza połączenie bodźców docierających do nas za pośrednictwem różnych zmysłów. Wzrok może wywołać wrażenia słuchowe, smak sprowokować odczucie dotyku, słuch spowodować wizualizację koloru."

Bardzo ciekawa książka. 
Polecam!

Clara


1 komentarz:

  1. Dziękuję, wypożyczę. U Ciebie zawsze znajdę coś ciekawego. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń