środa, 10 sierpnia 2016

Laura Moriarty - PRZYZWOITKA

Laura Moriarty jest autorką kilku powieści "Przyzwoitka" w 2013 roku była amerykańskim bestselerem. Pisarka mieszka w Kansas i pracuje na tamtejszym uniwersytecie jako wykładowca twórczego pisania.

PRZYZWOITKAOpowieść o Corze, która jako ochotniczka zgłosiła się do sąsiadki poszukującej Przyzwoitki, która towarzyszyłaby jej nastoletniej córce podczas pobytu w Nowym Jorku. Gdy Cora wraz z Louice wyrusza do Nowego Jorku dowiadujemy się o jej wcześniejszym życiu. Książka opowiada o życiu Cory od początków jej dni spędzonych w Domu dla Opuszczonych Dziewczynek prowadzonym przez zakonnice aż do kresu jej dni. Pamiętnego lata Cora jako Przyzwoitka jest surowa wobec Louice, w czasie gdy jej podopieczna uczestniczy w lekcjach tańca sama stara się dowiedzieć czegoś o swoim pochodzeniu. Zakonnice odmawiają jej dostępu do informacji. Pomimo porażki Cora powraca w to samo miejsce i za sprawą przychylności Josepha wykrada teczkę ze swoimi aktami w których znajduje list naprowadzający ją na poznanie własnych korzeni. Louice nie wraca do swego domu, wyrusza w świat rozpoczynając karierę zawodową tancerki, w późniejszych latach staje się sławną na cały świat aktorką kina niemego, a w kolejnych latach także dźwiękowego. Gdy Joseph traci pracę zabiera swą córkę Gretę z domu dla sierot i wraz z Corą wyrusza w podróż, znajduje schronienie w domu Cory. Ceniąca prawdę Cora sama wymyśla kłamstwa by chronić swych bliskich i do końca życia jedynie cztery osoby znają szokującą prawdę...

Książka została mi polecona. Początkowo nie chciałam po nią sięgnąć. Jednak gdy zaczęłam poznawać losy Cory i jej podopiecznej Louice nie potrafiłam się od niej oderwać. Język przystępny, dobrze się czyta. Różnica pokoleń pomiędzy Corą i Louice jest uwidaczniana niemal na każdym kroku. Wielu z nas w życiu codziennym spotyka się z poglądami swych starszych znajomych między którymi występuje konflikt pokoleniowy. Dzięki temu wątkowi zawartemu w książce łatwiej nam spojrzeć na różnice dotykające nas we współczesnym życiu.

Książka warta uwagi
Polecam!

Clara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz