niedziela, 28 sierpnia 2016

Ann Patchett - STAN ZDUMIENIA

Ann Patchett amerykańska pisarka swą pierwszą powieść opublikowała w 1992 roku, która doczekała się ekranizacji w 1997 roku - polski tytuł filmu: Patron kłamców.

Stan Zdumienia


Anders Eckman wysłany przez pracodawcę do Brazylii, aby sprawdzić postępy badań naukowych doktor Swenson został uznany za zmarłego. Doktor Swenson w liście do pracodawcy Pana Foxa napisała iż Anders zmarł na gorączkę. Marinie, która od siedmiu lat współpracowała z Andersem w laboratorium i Panu Foxowi przypadło przekazanie tej smutnej wieści Karen. Żona nigdy nie uwierzyła w śmierć męża, nie przekazała synom tej wieści.
Jim Fox dyrektor generalny Vogla finansującego badania naukowe nad lekiem wydłużającym okres płodności u kobiet nakłonił Marinę, prywatnie swą kochankę, aby dokończyła dzieła jakie rozpoczął Anders. Kobiety plemienia Lakaszi zamieszkujące region nad dopływem Amazonki zachowywały płodność do późnego wieku. Marina kiedyś była studentką doktor Swenson. Karen wypłakując łzy twierdziła, że poczułaby gdyby jej mąż umarł i powtarzała uparcie, że nie wierzy w jego śmierć. Jednocześnie błagała Marinę by pojechała do dżungli i przywiozła Andersa z powrotem.
Marina przygotowuje się do wyjazdu. Zaczyna brać lariam - lek zapobiegający zachorowaniu na malarię po którym w nocy budziła się z krzykiem ponieważ dręczyły ją koszmary. Skojarzyła ten fakt z dzieciństwem, gdy miała podobne doznania - przez lata śnił jej się ten sam sen. Matka dopiero teraz przyznaje iż z ojcem zdawali sobie sprawę ze skutków ubocznych zażywania przez nią leku. Marina przez lata była przekonana, że tak na nią działa podróż do Indii.
Gdy Marina przylatuje do Manaus okazuje się, że zaginął jej bagaż. Ku jej zdumieniu na lotnisku czeka na nią Milton, który pomaga jej dotrzeć do hotelu. Przez długie tygodnie Marina czeka na przybycie doktor Swenson, która co kilka miesięcy zjawia się by uzupełnić prowiant. Kiedy zjawia się dawna mentorka Mariny rozmawiają o postępach prac. Marina uważa, iż wykonała zadanie i następnego dnia chce wsiąść w samolot powrotny do Minnesoty o czym telefonicznie informuje Pana Foxa, który sprzeciwia się jej decyzji. Pod wpływem kolejnych wydarzeń Marina wraz z doktor Swenson i Easterem kilkuletnim chłopcem pełniącym funkcję sternika wyrusza w głąb dżungli...

Bardzo ciekawa powieść. Autorka stosuje barwne opisy przenosząc czytelnika w świat dorzecza Amazonki i ludzi, którzy tam żyją.

Polecam!

Clara

1 komentarz: